top of page

Szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV

31 maj 2023

Darmowe szczepienia dla dzieci w wieku 12-13 lat

Szczepienia przeciwko HPV są zalecane szczególnie dla dziewczynek i chłopców w wieku 9-14 lat, ponieważ najlepsza ochrona przed zakażeniem HPV jest osiągana, gdy szczepienie jest podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Jednak szczepienia mogą być również skuteczne u osób starszych, które nie miały jeszcze kontaktu z wirusem.


Programy szczepień dla dzieci w wieku 12-13 lat, oferujące szczepienie przeciwko HPV bezpłatnie, mają na celu osiągnięcie jak największego zakresu ochrony przed związaniem zakażeń HPV i potencjalnymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak rak szyjki macicy, raka gardła, czy brodawki narządów płciowych.


Darmowe szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w tym wieku są często dostępne w ramach programów szczepień szkolnych lub programów zdrowia publicznego. W celu skorzystania z takiego programu, rodzice lub opiekunowie powinni skonsultować się z lokalnymi służbami zdrowia lub szkołą, aby dowiedzieć się o dostępności i procedurach rejestracji.


Zapewnienie darmowych szczepień przeciwko HPV w młodym wieku to inwestycja w zdrowie publiczne i prewencję chorób związanych z wirusem HPV. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapobieganie poważnym powikłaniom zdrowotnym w przyszłości.


Zapisz swoje dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, w godzinach 07:00-20:00

  • e-rejestrację

  • POZ - w naszych placówkach na Rządzu i w Mniszku

bottom of page